// Hoşgeldiniz

OTO BOYA

Image

Otomobil boyaları günlük hayatta kullandığımız, rulo veya fırça ile uygulanan boyalardan çok farklıdır.Amatör olarak uygulanması zor, daha çok profesyoneller tarafından uygulanan sistemlerdir.Fakat günümüz teknolojileri bu boyaların amatör olarak ta uygulanmasını kolay hale getirmeyi başarmıştır.Sprey dolumlar, oto boyaların uygulanmasında gerekli olan birçok araç,gereç ve ekipmanı ortadan kaldırmaktadır. Profesyonel anlamda oto boyaları için gerekli ekipmanlar oldukça fazladır.Bunlardan en önemlileri boya fırını,kompresör ve boya tabancalarıdır.

2 çeşit oto tamir boyası mevcuttur.Bunlardan birincisi opak boyadır içerisine kutu üzerinde yazan oran kadar sertleştirici ve akrilik tiner katılarak kullanılır ve sonrasında vernik uygulanmaz. İkincisi ise bazkat boyadır düz,metalik ve sedefli olarak 3 e ayrılır.İçerisine sadece akrilik tiner eklenir ve sonrasında akrilik vernik uygulanır.Verniğe üzerinde yazan oran kadar sertleştirici ve tiner girilir.

Bu yukarıdaki işlemler yapılmadan önce her iki sistem içinde uygulanacak parça metal ise akrilik astar uygulanması gereklidir.Akrilik astar üzerinde yazan orana göre sertleştirici ve akrilik tiner girilmelidir. Parça plastik ise plastik astar uygulanması gereklidir.Diğer yüzeyler için sektörde extra bir uygulama denemesi bulunmamaktadır. Bu karıştırma işlemleri yapılırken ölçü çubuğu kullanılması önemlidir.

Yüzey düzgünlüğü için astar ve boya arasında kullanılması gereken macun zımpara vb yardımcı ürünleri de unutmamak gerekiyor...